Martina byla zoufalá, protože její kříženec Auri měl velký strach z lidí a celkově městského prostředí. Venku nezvladatelně tahal a nebyl schopný vnímat žádné pokyny. Pokud se na Auriho podíval procházející člověk, nebo se pokusil o kontakt, Auri okamžitě začal vyjíždět a snažil se člověka kousnout. Život s takovým psem je neskutečná zátěž a Martina byla na konci svých sil…
Naštěstí se nám podařilo s Aurim zapracovat a po pár měsících už bylo jeho vyjíždění po lidech minulostí.
Strachová reaktivita a agrese je jeden z nejčastějších problémů, které majitelé u svých psů řeší. Jak s tím správně pracovat? Co dělat, když se můj pes bojí?
Jak poznám, že se můj pes bojí?

Pes nám nemůže říct, že se necítí komfortně, ale dává nám to najevo spoustou signálů a řečí těla. Pro přehled těchto signálů si můžete vyhledat Ladder of aggression, který dobře popisuje, jak psi signály postupně eskalují, pokud na ně nereagujeme.
Nejjemnější signály se dají snadno přehlédnout, může se jednat i jen o prosté otočení hlavy, zvedání tlapky, nebo zívnutí. Pokud je vyloženě nečekáme a nesledujeme, můžeme je snadno minout.
Důraznější signály jsou pak většinou tím, co vidíme – psi se snaží odejít, stáhnou ocas pod břicho, uši dozadu, lehání si na záda.
Pokud i tyto signály ignorujeme, psi mohou začít útočit, vyjíždět a klidně i kousnout. I když bychom čekali, že pes, který se bojí, bude radši utíkat, není to pravda.
I bojácný pes často tahá směrem k tomu, čeho se bojí.
Co jsou nejčastější spouštěče strachu?
I když se dá říct, že některých situací a podnětů se psi bojí častěji, mohou se bát absolutně čehokoliv. Strach je sebezáchovná emoce, jeho cílem je udržet psa naživu a proto se učí velice rychle.
Pouze jedna špatná zkušenost, kterou si pes spojí s podnětem, stačí k tomu, aby si pes vytvořil doživotní strach.
Nejčastěji se ale psi bojí zvuků, jiných lidí a psů, nebo třeba návštěvy veterináře. Spousta psů se ale bojí i méně obvyklých věcí, třeba hmyzu nebo domácích spotřebičů.

5 tipů - jak pomoct bázlivému psovi aneb co můžete udělat hned
Přestože se strach může vytvořit během jednoho negativního zážitku, jeden pozitivní zážitek na jeho přepsání stačit nebude. Bohužel to funguje naopak.
Pokud chceme psovi pomoct překonat strach, musíme mu vytvořit spoustu dobrých zkušeností a spojit je s podnětem nebo situací, které se bojí.
Tohle se většinou snadno řekne a hůře udělá. Základem je ale následujících 5 tipů, které vám pomohou se strachem vašeho psa pracovat.
1. Dopřejte psovi prostor a odpočinek od toho, čeho se bojí. Pár tipů, jak psovi dopřát mentální odpočinek od stresu najdete v tomto článku o stresovém kyblíčku.
2. Zvažte důkladné vyšetření veterinářem a fyzioterapeutem pro vyloučení bolesti.
3. Minimalizujte vystavování psa tomu, čeho se bojí.
4. Pracujte s prostorem.
5. Vytvářejte pozitivní zkušenosti.
Chcete opravdu zbavit svého psa strachu?
A pokud Chcete pomoct vašemu psovi cítit se lépe? Přidejte se na praktický webinář Jak pracovat s bázlivým psem. Přes 4 hodiny dlouhý interaktivní webinář vás provede nezbytnou teorií i praxí k tomu, aby se z vašeho psa stal opravdový Psí nebojsa. Webinář se koná pravidelně a vypsané termíny najdete v rezervačním systému zde. A pokud se vám nechce čekat na webinář, můžete si zkusit ulovit lekci nebo konzultaci, jejich podmínky najdete tady.