Psí nebojsové

Zhoršil se váš pes na jaře?

Příchod jara po dlouhé a temné zimě je prostě za odměnu. Prodlužující se dny, dostatek sluníčka, příroda, která se postupně probouzí a rozkvétá. Venku je prostě nádherně a tak nás jaro vybízí k dlouhým procházkám, na které často v zimě nebývá počasí ani chuť. Chceme trávit co nejvíc času venku a užít si tu nádheru. A samozřejmě s sebou vezmeme i našeho psa, protože co by mohlo být lepší, než být venku spolu? 

I když to může vypadat, že strávit co nejvíc času venku je pro psa super, pro spoustu psů je jaro náročné a jejich chování se dramaticky zhoršuje.

Zatímco my se těšíme na dlouhé procházky, spoustě z nás se doma místo vyklidněného nebo aspoň stabilizovaného psa objeví uštěkaná reaktivní příšerka. Tahání na vodítku, štěkání na všechno, co se pohne, problémy zůstat sám doma, zhoršená reaktivita, lovení a nulová pozornost venku. Někteří psi doma už vůbec nejsou schopní odpočívat, nebo si vyštěkávají pozornost. Proč se to děje?  

Jaro je prostě všude, ne jen ve vzduchu. Zvyšuje se pohyb zvěře, všude jsou čerstvé stopy a nenarazit na zvěř je skoro umění.  Příroda psům prostě voní jinak. Stejně jako vy, má v plánu strávit venku co nejvíc času i zbytek naší populace – lidi jsou prostě všude. A tak na procházkách nepotkáváte jen ty nejotrlejší pejskaře, jako na většině procházkách už od podzimu, ale také cyklisty, běžce, bruslaře, koloběžky, kočárky, turisty a i ty pejskaře, které běžně nepotkáte (a kteří třeba nemají o managementu psa takové představy jako vy). Nemluvě o háravkách, kterých jsou najednou plná sídliště. 

Čerstvý jarní vzduch si chceme pustit i domu a tak hodně větráme, což je pro psy citlivé na zvuky dost náročné. 

Kromě přemíry podnětů pak můžou psi bojovat i s dalšími jarními záležitostmi. Začíná sezóna pylů a tak se mohou projevovat alergie, které dovedou stresový kyblíček zaplnit až po okraj. Po klidnější zimě často psům navyšujeme zátěž dost skokově a bez přípravy, mohou se tak vyskytnout drobná zranění, nebo bolest pohybového aparátu. U starších psů pak musíme počítat s tím, že jejich chronické bolesti může tato zvýšená zátěž zhoršovat.

Pokud máte reaktivního nebo citlivého psa, může pro něj být zátěž během jara prostě příliš a jeho stresový kyblíček je často plný ještě dříve, než vůbec vyjdete z domu.

Plný stresový kyblíček (jak už všichni od Psích nebojsů víte) může výrazně zhoršit chování vašeho psa a znovu spustit problémové chování, o kterém jste si mysleli, že ho máte dávno vyřešené. U některých psů naopak může spustit úplně nové problémové chování, které jste doteď ani neřešili, třeba problémy s odloučením. 

Co teď s tím?

Dopřejte psovi dostatek spánku a odpočinku
Pokud má problém spát kvůli zvukům zvenku, zavřete okna, nebo zvuky překryjte třeba white noise nebo hudbou. 

Vylívejte psovi stresový kyblíček
Každý den minimálně 15-20 min čuchání, kousání nebo lízání lízacích podložek. Minimálně a každý den. Bez výjimek

Navyšujte zátěž pozvolna
Pokud váš pes potkává na procházkách spoustu stresorů a spouštěčů, nepřehánějte to s nimi. Upřednostněte procházky na místech, kde je větší klid a procházky v náročném prostředí zařazujte postupně.

Díky nižší stresové zátěži je zima skvělým obdobím pro práci s reaktivitou vůči lidem a psům. Je ale nutné počítat s tím, že zvýšení počtu podnětů na jaře může být víc, než pes zvládne a jeho chování se může zase zhoršit. Jestli to bude změna dočasná, je jen na vás a na tom, jak psovi tento stres pomůžete zpracovat.

Jak zvládají jaro vaši psi? Vnímáte změny v chování? Jak se k tomu stavíte? Děláte nějaká opatření?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *