Psí nebojsové

Jedním uchem tam… co posloucháte?

Máte rádi podcasty? Já je miluju! Poslouchám je tedy hlavně v autě, při běhání a vím, že spoustě z vás dělají společnost třeba při venčení. 

A proto jsem si pro vás nachystala přehled, těch pro mě nejzajímavějších… nejen na psí téma. Většina mých tipů bude v angličtině, tak se předem omlouvám všem, pro koho to prostě není. Začnu ale tím českým, ať vás dlouho nenapínám! 

Tenhle podcast mě fakt baví. Brain we are, jak už název napovídá, je podcast o mozku, mysli, o tom, jak to celé funguje. A taky, jak to vylepšit. A vylepšování to je prostě moje oblíbené téma. 

V podcastu se dozvíte zajímavosti o neurobiologii, emocích, ale taky biohackingu a poslechnete si i rozhovory se zajímavými hosty. Spousta informací je pak přenositelná i do života s našimi psy. Třeba o motivaci, úzkostech, vnímání, dopaminu a podobně.

Ne každý díl mi sedne, ale vyhovuje mi dlouhý formát a většina epizod je fakt super.  Od Brain we are mám doma i knížku Svět levného dopaminu a ta je moc fajn, taky doporučuju. 

Hannah Branigan si možná pamatujete z MET konference 2024, kde mluvila o zvýšení drivu psů. Kromě přednášení na konferencích vede online kurzy obedience a dalších dovedností, napsala knížku Awesome Obedience a vydává tenhle super podcast. Někdy si zve zajímavé hosty, jindy sama rozebírá nějaké zajímavosti nebo fenomény z tréninku a chování. 

S Hannah se můžete těšit na rozebírání odměn, motivace, rychlosti, frustrace, kvadrantů, klasického podmiňování, i různých metod pro práci s problémovým chováním. Ve svých podcastech se dotýká i témat, které se kromě nadšeným trenérům hodí každému, kdo se svým psem dělá nějaký sport. A z každé epizody si navíc odnesete i praktické tipy, jak dané informace zařadit do praxe. 

Díly vychází bohužel dost nepravidelně, posledních 5 měsíců nevyšel žádný, ale celkem jich zatím vyšlo skoro 190 a to vám na nějakou dobu poslechu vystačí. Já se navíc k některým vracím opakovaně, když si chci nějaké věci připomenout. 

Světový odborník na psí agresivitu Michael Shikashio CDBC má samozřejmě taky svůj podcast, který se zaměřuje, jak jinak, na psí agresitivu. Epizody jsou kolem hodiny dlouhé a často se v nich setkáte se zajímavými tématy. Ať už se diskutují emoce, mikrobiom, trauma, nebo třeba behaviorální eutanázie. 

A pokud se necítíte na poslouchání podcastu, rozhodně doporučuji si projít i webovky AggressiveDog.com, kde najdete i blog, a nebo taky konferenci THE AGGRESSION IN DOGS, kterou můžete sledovat i online. 

Enrichment je moje oblíbené téma, protože bez naplnění potřeb mít doma šťastného a pohodového psa prostě nebudeme. A tak doporučuju nejen knihu Ten NEJ život pro vašeho psa, ale i tento super podcast. Allie Bender CDBC a Emily Strong CDBC spolu v podcastu rozebírají enrichment a práci se psy do detailů, které by vás v životě nenapadly. Společně s hosty pak diskutují témata, která mají přesah nejen pro ty z nás, kdo pečují o citlivé a náročné psy, ale také pro profesionály. 

Otevírají tak témata jak v našem oboru nenadělat více škody než užitku, jak přistupovat k náročným klientům, i jak budovat vztah se svým zvířetem. Pohled tohoto týmu na soužité se zvířaty je stejně holistický a komplexní, jako se o to snažím já a proto mi jejich podcast ohromně sedí. Epizody se týkají opravdu čehokoliv, co vás kolem psů napadne a taky toho, co by vás ani nenapadlo. 

Podcast není zaměřen jen na psy, ale najdete zde epizody týkající se různých druhů zvířat. 

Legenda nejen agility světa Susan Garrett , autorka světově známého programu Recallers (psí hry nejen pro přivolání, sebekontrolu a motivaci), má samozřejmě také podcast, plný praktických rad. Epizoda trvá pouze kolem 20 minut, takže je to taková jednohubka a najdete je i na YouTube. Tam si můžete zapnout titulky automaticky přeložené do češtiny a tak to může být přístupné i těm z vás, co se na poslech v angličtině úplně necítí. 
Dozvíte se užitečné věci nejen pro psí sporty a soužití se psem, ale Susan přístupnou formou probírá také chování, motivaci a další užitečné koncepty.
Mně osobně moc nevyhovuje krátký formát, ale vám to třeba naopak bude sedět. 

Poslední tip na závěr...

Ve skutečnosti poslouchám podcastů mnohem víc, ale vybírám si epizody podle tématu a nebo, ještě radši, podle řečníka. Když mě baví nějaký odborník, uvažuju o kurzu u něm, tak si ho vždycky vyhledávám napříč všemi podcasty. Stejně to mám s tématy, když cítím, že bych se ráda víc vzdělala v určitém tématu, abych vám mohla lépe pomáhat, poslouchám třeba několik týdnů jen tématické podcasty. 

Jak si vybíráte podcasty vy? A které jsou vaše oblíbené?
Dejte vědět do komentáře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *