Psí nebojsové

nic_se_nedeje_postup_hrani

Nic se neděje… ale opravdu – calming marker

nic_se_nedeje_postup_hrani

Hra, která je absolutní základ pro všechny psy bázlivé, reaktivní, jen trochu nejisté, psy, které neudrží pozornost… no vlastně ji využijete s každým psem. Přestože její základ využívá spousta pejskařů bezděčně, verze, kterou používám já je o jeden pamlsek a dobrý pocit vylepšená a pochází z dílny britských Absolute Dogs. Ti nazývají tuto hru D.M.T. – distraction, marker, treat. Rušivka, marker, pamlsek. Z názvu jednoduše vyplývá, v čem postup spočítá. Já hře říkám jednoduše „Nic se neděje“, protože to je přesně ta informace, kterou chcete předat svým psím parťákům.

Nerada používám slovo hra, protože tohle je spíš životní styl. Když máte psa, který to potřebuje, prostě máte neustále po ruce dostatek odměn (využívám téměř celou krmnou dávku během dne) a kdykoliv je pes něčím znepokojený, tak ho ubezpečíte, že to řešit nemusí a dáte mu pamlsek.

Cílem tohoto je psovi nejen předat informaci o tom, že se nic neděje, ale také měnit jeho pocity, které má ohledně daných situací a věcí. Ať už se něčeho bojí, nebo se jim to prostě nelíbí, pomocí následujícího postupu je můžeme naučit, že se toho nejen nemusí bát, ale že to vlastně může být docela fajn.  

Jak na to?

  • Nejprve nabijeme uklidňující marker.
    • Stejně jako když nabíjíme jiný marker. Vezmeme si hrst pamlsků a jen opakujeme následující: marker, dáme psovi pamlsek, malá pauza, marker, pamlsek, malá pauza.
    • Ve chvíli, kdy řekneme marker a pes se na nás podívá v očekávání pamlsku, máme vytvořenou asociaci „marker znamená pamlsek“ a můžeme pokročit dál.
  •  Budujeme hodnotu markeru pro psa.
    •  Kdybychom teď zkusili marker použít v situaci, kdy se pes bojí, tak to fungovat nebude. Proto musíme začít postupně a pozvolna budovat hodnotu markeru pro psa. Chceme psa naučit, že marker vždy znamená, že se nic strašného nestane a navíc dostane pamlsek.
    • Začínáme na úplně běžných podnětech, se kterými pes nemá špatnou zkušenost. Děláme to tak, že máme nachystané odměny po ruce, ale se psem necvičíme, nejedná se o „trénink“, jak ho někteří psi chápou. Můžete třeba koukat na televizi, nebo pracovat. Jakmile se ozve nějaký zvuk a váš pes zvedne hlavu, řeknete marker a dáte psovi pamlsek. Zatím začínáme marker budovat na věcech, zvucích, které pro psa nejsou nijak nebezpečné a on by je tak pravděpodobně ani nevyhodnotil. Tato fáze může trvat klidně několik dní až týdnů.
  • Začínáme marker používat v reálném životě.
    • Postupně marker používáme v situacích, které jsou pro psa znepokojivější. Může se jednat o zvuky lidí před bytem nebo domem. Cinkání psích známek nebo štěkání cizích psů, když má váš pes problém se psy. Zvuky aut, když má váš pes strach z aut. Stále ale chceme mít psa v relativním klidu a bezpečí, například doma, na balkoně, na zahradě…
    •  Marker přenášíme i do dalších situací, vždy ale marker používáme se psem, který je pod svým prahem a je schopný nás vnímat. Dbáme na dostatečnou vzdálenost od podnětů, pracujeme s jejich intenzitou, množstvím i časem, po který je pes podnětu vystaven.
    • Neustále myslíme na kyblíček stresu. Tato metoda nám sice pomůže v tom, že se psí kyblíček nebude plnit tak rychle a tak moc, protože čím dál víc věci nebude psat stresovat, ale zároveň je na efektivní používání potřeba, aby měl pes kyblíček co nejvíc prázdný. Jak na to se dočtete třeba tady.

Na co můžete narazit? 

  • Asi to nefunguje, pes se neuklidňuje. 
    • Klíčové je postupovat pomalu a sledovat reakce psa. Pokud si nebere pamlsek, není schopný se od podnětu odpoutat, je toho na něj moc. Na čas se vraťme k tomu, že jen budujeme marker a jeho hodnotu pro psa.
  • Pes mi začíná reagovat na uklidňující marker štěkáním, každopádně se rozhodně neuklidňuje.
    • Stává se, když nedodržujeme správné pořadí a marker říkáme PŘED podnětem, stane se pak předzvěstí podnětu a pes na něj začne reagovat dopředu. Někdy se stane i u psů, kteří reagují spíše „ze zvyku“ a my používáme uklidňující marker, který je podobný naší pochvale.
    • V obou případech je nejlepší změnit marker a začít od s tréninkem od začátku.
  • Můžu používat hračku?
    • Cílem hry je klid, proto odměňujeme pamlsek, ideálně přímo do tlamy. Nechceme do situace vnést moc emocí, protože ve velkém vzrušení je pes o kus blíže přetočení a nežádoucím reakcím.

Jak naučit Calming marker je součástí všech mých kurzů – protože díky němu budete mít doma opravdového psího nebojsu. Je vhodný pro reaktivní psy, psy bázlivé i psy, kteří řeší zvuky. 
Pokud se ho chcete učit s podporou nebo k němu máte nějaké otázky, přidejte se do online kurzu, kde se můžete na cokoliv doptat. Calming marker probíráme v kurzu Se zvuky v pohodě, který startuje vždy na jaře a na podzim, i v Návodu na život s bázlivým psem, který si můžete projít kdykoliv vlastním tempem. Pokud chcete řešit váš problém individuálně, můžete si rezervovat konzultaci – třeba online.

Používáte calming marker, když si váš pes není něčím jistý? Funguje vám?

4 komentáře

Dobrý večer.

Můj pes štěká na lidi chodící po schodech za dveřma bytu.

Chápu to dobře, že ho odměním ještě dřív než štěkne? Jinak mám totiž obavy, že bych mu spíš odměnila to štěkání a bylo to ještě horší.

Děkuju za odpověď.

Alena P.

Dobrý den.
Na začátku je cílem budovat marker/slovo na podnětech, na které pes ještě nereaguje.
Teprve když se pes už po markeru začne uklidňovat, což poznáme třeba tak, že reaguje na méně věcí a spousta podnětů mu už nestojí ani za zvednutí hlavy, tak začneme marker používat po podnětech, na které reaguje.
Pamlsek pak přichází bez ohledu na reakci psa, takže klidně i když štěká. Důležité je tam to, že marker přichází až PO podnětu a pak následuje pamlsek.
Marker je odlišný od pochvaly, nesmí se zaměňovat, jeho cílem je uklidnění a ujištění, ne pochvala.
Pokud se to používá správně (jiný marker než pochvala, hluboký ton, dostatečné vybudování na podnětech, které pes neřeší a podobně), pes to jako pochvalu opravdu nevnímá.
Je to prostě jen další slovo do naší komunikace, pamlsek tam přidáváme proto, že vytváří pozitivní emoce, já zde třeba ani nepoužívám pamlsky, ale většinou granule.
Snad je to srozumitelné. 🙂 Ať se daří!
Markéta

Ahoj, já třeba používám neřeš, moji klienti často třeba v poho, chill, klid, klídek… je dobrý si sledovat, co bych řekla přirozeně a to používat, spíš než se roubovat do nějakých nových slov. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *