Psí nebojsové

Jak se psem přežít Silvestra?

Jedno jediné univerzální pravidlo pro tuto noc zní:

Ať váš pes bude potřebovat cokoliv – umožněte mu to a buďte s ním.

Cokoliv vašemu psovi pomůže vyrovnat se se svým strachem, cokoliv, při čem se bude cítit lépe. Nenechejte ho v tom samotného. Nenuťte ho do ničeho, do čeho se mu nechce. Nemyslete si, že si pološílený strachy na cokoliv „zvykne“. Už ne. Pokud ho chcete na ohňostroje zvykat, začněte v únoru – třeba společně s ostatními Psími nebojsy na kurzu Se zvuky v pohodě, který probíhá online. A více informací o něm najdete zde.

Pokud se díváte do kalendáře a Silvestr se kvapem blíží, jste tu správně. A jdeme na to…

Než se pustíme do konkrétních postupů, několikrát si nahlas přečtěte následující řádek:

NEMŮŽETE POSÍLIT STRACH. NE-MŮ-ŽE-TE PO-SÍ-LIT STRACH. FAKT NE. VĚŘTE MI.

Když vám bude kdokoliv říkat „musíš ho zvykat“, „nenech ho se schovávat“, „neber ho do náruče, naučíš ho se víc bát“ a vy začnete pochybovat – vraťte se sem a přečtěte si to ještě párkrát.

Co je naprostý základ?

Boudička, klec, prostě doupě. Dostatečně brzo před začátkem toho inferna psovi zajistěte úkryt. Klec přikrytou dekou a klidně vystlanou polštářem, bunkr z matrací z gauče, pokud jste zrovna na hotelu, prostě cokoliv. Malý tmavý zakrytý prostor, kam se pes může schovat, kdykoliv to bude potřebovat.

Psa přes den přiměřeně unavte – psychicky i fyzicky. Nechcete ho utavit, aby se vám pak vlivem dalšího stresu přetáčel. Vhodné jsou klidné čichací procházky, hersenwerk, hlavolamy a podobné věci. Myslete vždy na to, jakou má pes fyzičku, co je zvyklý dělat každý den a k tomu trochu přidejte. Nepřežeňte to s aktivitami, které přilévají do kyblíčku, však už to znáte.

Psa nakrmte a vyvenčete před setměním. Ve stresu psi nejí, ale s plným bříškem jim bude psychicky o trochu líp, až to celé začne. A jakmile se setmí, každej nedočkavec bude práskat jak o život a do toho my psy brát nechceme, že ne. Snažme se minimalizovat stres, který pes musí zažít. I proto, že ohňostroje práskají celý měsíc a ještě týden po Novém roce, takže toho bude dost i tak.

Enrichment. Nachystejte si Kongy, lízací podložky, čuchací dečky a podobně. Pokud je váš pes jen v mírném stresu, tak ho to může zabavit. Pokud se věnujete hersenwerku a pes má s těmito věcmi zkušenost, můžete mu naučený klid a uvolnění přenést do této situace… no a kdyby nic, použijete to další den, až budete psovi vylívat kyblíček jako o život.

Nachystejte psovi dostatek čerstvé vody poblíž úkrytu. Víte, jak moc psi funí, když se bojí. A víte, jakou pak mají žízeň.

Zatáhněte závěsy. Spoustě psům vadí i světla, která ohňostroje doprovází. Často proto, že jsou prediktorem ran a tak prostě zvyšují stres, který pes musí prožít.

Pusťte si nějaký dobrý film nebo fajn hudbu. Snažte se trochu přehlušit ty nejhorší zvuky venku. Někdo doporučuje Taiko drums, někdo klasiku a někdo se zas mrkne na nějaký film. Na YouTube můžete zkusit vyhledat relaxační muziku pro psy. Vyzkoušejte to dopředu a pokud by vašeho psa nějaká nahrávka stresovala, prostě jí nepouštějte.

Pokud je to pro vašeho psa neúnosné, obraťte se na svého veterinárního lékaře a využijte speciální medikaci. Není to nic špatného, ale rozhodně nikdy psovi nic neordinujte sami. Na trhu jsou dostupné léky, které pomáhají psům zmírnit strach způsobený přímo hlukem. Takové budou nejvhodnější. Nezapomeňte si pro takový lék dojít s předstihem ke svému veterináři.

Zároveň můžete vyzkoušet i různé alternativní preparátyZylkene s extraktem z kolostra, bylinky obsahující No Stress od Beapharu, Alavis Calming, nebo třeba Adaptil s feromony. Nevýhoda těchto preparátů je v tom, že většinu z nich musíte podávat dlouhodobě a zároveň fungují jen u některých psů. Ale rozhodně doporučuji zkusit, já osobně jsem začínala podávat už začátkem prosince, když začly první ohňostroje.

No jasný, to mám a co dál?

Dál záleží na tom, jak váš pes reaguje ve strachu a stresu. Každý pes reaguje na stresové situace jinak – všichni známe fight (boj) or flight (útěk), k čemuž přidáme ještě freeze (zamrznutí) a fidget (bláznění).

Ať už pes reaguje jakkoliv, stále platí první a jediné univerzální pravidlo silvestrovské noci – udělejte pro ně cokoliv, co potřebují.

Psi, kteří začnou pobíhat kolem, snaží se vám vlízt do klína nebo se po vás škrábou nahoru – prostě žádají o pomoc. Neví si rady a chtějí od vás vědět, co se děje.

NIKDY JE NEIGNORUJTE. NEODHÁNĚJTE JE. NEODSTRKUJTE JE OD SEBE. Chcete, aby se na vás snad obraceli i příště, když se budou bát, ne? Tak je nezklamte. Prostě se chovejte normálně, mluvte na ně klidným uvolněným hlasem a pomalu je hlaďte. Ujišťujte je, že svět je v pořádku, barák vám na hlavu nespadne a zítra ráno bude zase líp. Pokud chtějí být u vás na klíně, dovolte jim to a užívejte si, že vy jste tím bezpečným místem, které hledají. Co může být víc?

Pokud je váš pes z těch, co si vybírají boj a při ohňostrojích kolem sebe kouše, vrčí a rád něco zabíjí a ničí, nepleťte se do toho. Nechte ho při tom, pokud by mu pomohlo zabít nějakého plyšáka, ať ho má k dispozici. Zavřete psa do bezpečného prostoru, kde neublíží sobě ani nikomu dalšímu a dodržujte zásady výše uvedené.

Psi, kteří si vybírají útěk, pravděpodobně nejvíc ocení vámi nachystaný úkryt. Takovým psům UMOŽNĚTE SE SCHOVAT DO BEZPEČNÉHO PROSTORU. Takový úkryt nachystejte dostatečně dopředu a klidně psa pozvbuďte, aby se do něj schoval. Pokud si vybere jiné místo, NECHTE HO TAM. NIKDY HO NENUŤTE Z VYBRANÉHO ÚKRYTU VYLÉZT. Občas mu tam doneste čerstvou vodu a třeba lízací podložku, pokud bude mít zájem.

Nejzrádnější je situace u psů, kteří prostě zamrznou. Často svůj enormní stres a strach dávají najevo jen jemnými signály, zívají, olizují se, zrychleně dýchají. Někteří úplně vypnou. Snažte se psovi zajistit klidné místo, buďte vy sami v klidu. Takový pes potřebuje ujištění, že svět je v pořádku. Bohužel takový pes může vypadat, že ohňostroje vlastně ani moc neřeší, „vždycky si lehne na pelech a leží“. A nebo taky umírá strachy, ale to se občas blbě poznává. Vy své psy znáte nejlíp. Pokud máte sebemenší pochybnosti, buďte s nimi.

Ať už se váš pes chová jakkoliv, mějte na paměti jednu věc – mezi těmito chováními pes ve stresu může rychle přepínat a proto máme nachystaný úkryt a myslíme i na vlastní bezpečnost, i když náš pes zatím volí jinou strategii.

Myslete na to, že během Silvestra už se psem nic nenacvičíte, nezvyknete ho. Je to buď příležitost zúročit vaši dřinu při zvykání na ohňostroje během roku, nebo možnost získat informace o tom, jak na tom váš pes je, pokud jste zatím Nový rok spolu neslavili.

Cílem tedy není, aby si pes zvykal, aby se něco učil (tohle není často ani fyziologicky možné, ve velkém stresu se pes neučí nic, co bychom chtěli), ale abyste tuto noc zvládli společně. Naším cílem je zajistit psovi maximálně pozitivní zkušenost, i když to bude sakra těžký. Ale je to jen další výzva, kterou společně můžeme překonat. A poučit se do příště.

Nezapomeňte na to, že pes po stresujícím zážitku má pes i více než 72 hodin zvýšenou hladinu stresových hormonů – vylívejte psovi tedy kyblíček tak často, jak to v tomto období zvládáte. A nedivte se, když mu občas přeteče. Je toho na ně prostě fakt moc.

I přesto, že se vaši psi nebojí, myslete v tomto období na pořádné jištění – dobře utažený obojek (na dva prsty pod ušima), padnoucí postroj a klidně vodítko připnuté k obojímu. Nezapomeňte zaregistrovat čip v dostupných registrech a pro jistotu psovi pořidťe známku nebo štítek s vaším telefonním číslem.

Čím větší má váš pes strach z lidí, tím větší a čitelnější to číslo bude. Bezvadný uměj dělat třeba ve 4dox.cz, tak třeba na příštího Silvestra.

Držíme packy a pokud chcete příští rok prožít Silvestra víc v pohodě, přidejte se do kurzu Se zvuky v pohodě zde – probíhá vždy na jaře a na podzim, v ideální sezóně na trénink. Nebo si aspoň přečtěte můj ebook, kde najdete základy, jak se psem, který se něčeho bojí, pracovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *